3 listopada 2016

EPOKA KAMIENIA


Człowiek od zawsze ciężko pracował, żeby przetrwać i mieć co jeść. Walka o byt zaczęła się dawno temu i w grze Epoka kamienia będziemy mieli okazję tego doświadczyć: polując na zwierzynę, zdobywając surowce, produkując narzędzia.
Gra opiera się głównie na technice worker placement. A to oznacza, że będziemy odwiedzać poszczególne miejsca na planszy w konkretnych celach. 
A pięknie zilustrowana plansza dodatkowo zachęci nas do gry.Opis wydawcy:


"Czasy były naprawdę trudne. Nasi przodkowie ciężko pracowali pochyleni nad drewnianymi pługami, siłą swych pleców i nóg próbując orać kamienistą ziemię. Postęp bynajmniej nie zatrzymał się na drewnianym pługu. Ludzie zawsze poszukiwali lepszych narzędzi oraz bujniejszych, przynoszących bogatsze plony  roślin, mając nadzieję na uczynienie swojej pracy bardziej produktywną.
W grze Epoka Kamienia uczestnicy żyją w owych czasach dokładnie tak, jak żyli w nich nasi przodkowie. Zbierają drewno, odłupują kamienie i wymywają złoto z rzeki. Prowadzą swobodny handel rozbudowując swoje wioski i osiągając tym samym wyższy poziom cywilizacyjnego rozwoju.
Rywalizując ze sobą o żywność w prehistorycznych czasach, wykorzystując tak szczęście, jak i umiejętność planowania.
Wszystko to sprawia, że Epoka kamienia to nadzwyczaj ekscytująca i interesująca gra.
Ryzykuj i rozwijaj się, jak to robili twoi przodkowie. - tylko wtedy zasłużysz sobie na szacunek swego plemienia!

Co znajduje się w pudełku?


Wysokość pudełka: 31,5 cm
Szerokość pudełka: 22,5 
(KLIKNIJ OBRAZEK)


Zasady gry - jak grać?

Plansza musi być odpowiednio przygotowana. Poszczególne surowce powinny być umieszczone zgodnie ze swoją fotografią. Rozkładamy drewno, cegły, kamień, złoto i pokarm, a następnie narzędzia, plakietki budynków i karty.

Każdy z graczy na samym początku gry otrzymuje: 5 ludzi, 12 żywności i 1 planszę gracza, na której odkładać będzie karty, surowce i narzędzia.
Zawodnicy wykorzystują swoich ludzi, żeby wykonać poszczególne akcje. Należy ustawić wybraną przez nas ilość robotników na konkretnym polu. Przedstawiona na nim czynność, będzie przez nas wykonywana. 
W pojedynczej turze można wykonać następujące akcje:

a) Polować, zbierać grzyby i jagody oraz łowić ryby. Każdy z tych surowców ma inną wartość żywienia


b) Zbierać drewno w lesie


c) Wytwarzać cegły

d) Wyłupywać kamień w kamieniołomie


e) Wyławiać złoto w rzece


f) Wytwarzać narzędzia, które dodadzą nam wartość do rzutu kostką.


g) Zbierać zboże o wartości 1 pożywienia


h) Udać się w dwójkę do chaty, żeby stworzyć nowego członka rodziny. Stawiamy dwa pionki przy szałasie a następnie dobieramy z puli nowego ludzika. Ekspresowe rozmnażanie.


i) Możemy zbudować budynek, jeśli mamy już wszystkie wymagane materiały, a następnie wystawić kolejny budynek z puli.


j) Możemy zdobyć kartę wraz z jej korzyściami. Oczywiście za odpowiednią zapłatą. Po każdej zakupionej karcie, należy wyłożyć kolejną ze stosu kart.


Po tym jak już wszyscy gracze umieszczą swoich ludzi na poszczególnych miejscach planszy (zgodnie z zasadami gry o ilości graczy), rzucamy przy każdej czynności taką ilością oczek, ilu ludzi przy niej postawiliśmy. Np do zbierania drewna wystawiliśmy dwóch pracowników, a więc rzucamy dwoma kośćmi. 

Raz na turę możemy użyć narzędzi, które dodają nam dodatkowe wartości do rzutu. 
Otrzymaną sumę dzielimy przez wartość danego surowca, która opisana jest na planszy gracza. Np. drewno = 3, rzut kością 7/3 = 2 drewna. 
Wszyscy gracze postępują w ten sam sposób, następnie na końcu każdej rundy musimy nakarmić wszystkich naszych robotników.

5 ludzi = 5 wartości jedzenia / żywienia

Zwycięstwo - jak wygrać? 

W trakcie całej rozgrywki otrzymujemy punkty zwycięstwa. Dostajemy je m.in. za zbudowane budynki i za zachowane surowce. Kiedy zostaną wybudowane już wszystkie budynki ze stosu plakietek budynków, następuje koniec rozgrywki.
Każdy gracz podlicza swoje punkty zgodnie z dołączonym do gry arkuszem. 
Narysowana naokoło planszy punktacja, pomocna jest przy systematycznym podliczaniu punktów. Ten, kto ma ich najwięcej, wygrywa.
(Przykładowe rozstawienie na torze punktacji)

Jak już wspominałam wcześniej, pięknie zilustrowana plansza, poszczególne karty, oraz gra jako całość zachęcają nas do wzięcia udziału w zabawie. Sprawiają również, że łatwiej jest nam wczuć się w atmosferę zdobywców, myśliwych i rzemieślników. 
W pudełku największą i najprzyjemniejszą niespodzianką był dla mnie solidnie wykonany kubek ze skóry. Jest to miły bonus dla posiadacza gry.

Z racji, że nasz los w dużej mierze zależy od szczęścia w rzucie kością, rozgrywka będzie losowa i w jakimś stopniu nieprzewidywalna. Przy tym mamy jednak wpływ na nasze zwycięstwo, które będzie zależało nie tylko od losu, ale również od naszej strategii. Będziemy dokonywać wyborów pomiędzy tym, czego w danej turze nam najbardziej potrzeba (czyli gdzie wyślemy naszych ludzi), a tym co w danym momencie zbudujemy.

Jedynym drobnym minusem gry jaki znalazłam, jest przymus karmienia swoich ludzi po każdej turze. Zawsze musimy mieć to na uwadze. Z tego powodu często będziemy musieli chodzić  na polowania, podczas gdy wolelibyśmy wysłać naszych ludzi po złoto lub drewno. 
Duże pudełko, karty, plakietki budynków, charakterystyczne miejsca na planszy, kostki z kubkiem i kolorowa plansza. Oto w skrócie Epoka kamienia, której zasady są proste i łatwe do wytłumaczenia. A dzięki występującej losowości, osoba w każdym wieku może liczyć na wygraną.


Gra 2-4 osób
Michael Tummelhoffer

GosiaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz