14 grudnia 2016

TITANIA


Opis wydawcy:

"W najwyższej wieży Titanii mieszka stary król. Jest zmartwiony, ponieważ nie wie kto zasiądzie po nim na tronie.
Bratanica przypomina mu o minionej świetności Titanii, kiedy to wspaniałe nadmorskie wieże wznosiły się wzdłuż granic. Dziś jednak zostały zapomniane i popadły w ruinę.
Wieże te nie były jedynie ozdobą, wskazywały także drogę podróżnikom i kupcom zmierzającym do Titanii. Dzięki temu było to idealne miejsce do prowadzenia handlu czy dzielenia się wiedzą z innymi narodami.
W wyniku rozmowy z bratanicą król zdecydował, że jego następcą zostanie ten z książąt Tytanii, który udowodni mu swoje poświęcenie najlepiej odbudowując nadmorskie wieże. Dlatego książęta wyruszają w poszukiwanie wartościowych muszli i przystępują przy ich pomocy do odbudowy wież. Wszystko po to, aby Titania odzyskała swoją chwałę."

Podróżując po morzu, będziemy zbierać muszle i budować ogromne wieże, aby przywrócić świetność nadmorskiemu królestwu. W ten sposób zadowolimy króla Titanii, który liczy na godnego siebie następcę. Wcielamy się w książęta Titanii i ten, który najlepiej poradzi sobie z misją, wygrywa grę oraz tytuł następcy króla.

Wysokość pudełka: 31,5
Szerokość pudełka: 22,5
Głębokość pudełka: 7 cm

UNBOXING

Przygotowujemy wszystkie rozgwiazdy, muszle, piętra wieży i żetony punktów. Tasujemy karty statków i rozdajemy każdemu graczowi 4 karty statków.

Z każdego koloru drewnianych statków należy odłożyć po 3 statki, które nie będą brały udziału w pierwszej epoce. Te 9 statków, które odłożyliśmy, będą brały udział w rozgrywce dopiero w drugiej epoce.

Na planszy kładziemy żetony mgły wokół królestwa Titanii, które znajduje się po środku planszy. W zależności, w którą stronę nasz statek popłynie, żetony mgły będą po kolei odsłaniane.

Po środku zgodnie z kolorem flag ustawiamy początkowe kolory statków. Od nich zacznie się nasza podróż.


Następnie każdy z graczy wybiera jedno z morskich stworzeń: żółwia, mewę, delfina lub konika morskiego. Jedno z nich będzie naszym znacznikiem punktacji, którego przesuwamy wokół planszy, gdy otrzymujemy punkty.

W pojedynczej turze, każdy z graczy ma do wyboru jedną z dwóch dostępnych akcji:

1) Zawodnik może dobrać 3 karty z talii kart statków i zakończyć ruch. Dobrane karty będzie mógł wykorzystać w swojej następnej turze. Maksymalnie na ręce można mieć 7 kart.

2) Zawodnik może zagrać karty z ręki. Łącznie może zagrać 1, 2 lub 3 karty. 

Gdy zagramy 1 kartę, na koniec swojej tury dobieramy 2 karty. Przy zagraniu 2 kart dobieramy jedną kartę, a przy zagraniu 3 kart statków dobieramy zero kart na koniec swojej tury. Dopiero w następnej kolejce będziemy mogli wziąć 3 karty, aby później je zagrać i postawić kolejne statki na planszy.


Na kartach mamy wizerunki statków i zgodnie z ich kolorem zagrywamy dostępne nam drewniane statki. Zaraz po zagraniu karty stawiamy taki kolor statku, jaki jest narysowany na karcie. 

Na niektórych kartach znajdują się wizerunki 2 statków. Od nas zależy, który kolor będziemy chcieli postawić na planszy.

W ten sposób niebieski statek wyruszył w drogę i odsłonił żeton mgły, który daje mu 2 muszle w wybranym przez siebie kolorze.


Odsłonięty żeton mgły z muszlami zostaje do momentu, aż drugi statek stanie na tym samym polu. W ten sposób dwa statki będą mogły skorzystać z dobrodziejstw znajdujących się pod żetonem mgły.

Podczas stawiania statków należy pamiętać, że statek, którego stawiamy, musi sąsiadować ze statkiem tego samego koloru. 

Na jednym polu mogą stać tylko 2 statki i nie mogą to być statki tego samego koloru.

Zagrywając karty statków zbieramy muszle, rozgwiazdy i budujemy wieże.

W poniższym przypadku gracz zdobył 2 rozgwiazdy, dzięki temu, że zagrał kartę z wizerunkiem żółtego statku, a następnie postawił żółty statek na polu mgły:


Dzięki rozgwiazdom otrzymujemy większą liczbę punktów za zbudowanie wieży. Więcej punktów dostajemy tylko wtedy, gdy wieża, którą budujemy, jest ozdobiona rozgwiazdą. 

W przypadku dwóch wież na polu, kładziemy jedną rozgwiazdę, a drugą odkładamy do pudełka. Ilość odłożonych rozgwiazd jest równa ilości wież na polu.

Za każde zbudowane piętro wieży, na której znajduje się rozgwiazda, otrzymujemy 4 punkty zamiast 3 (w przypadku nieozdobionej wieży).


Aby zbudować wieżę, musimy posiadać wystarczającą liczbę muszli w odpowiednim kolorze. Wszystkie muszle są w kolorach poszczególnych wież. Muszle, które zdobywamy są koloru białego, zielonego, czarnego i brązowego. W tych samych kolorach występują na planszy wieże. Na polach z wieżą nie możemy stawiać statków. 
Gdy posiadamy już wystarczającą ilość muszli, możemy przystąpić do budowy wieży. W tym celu musimy stanąć na placu budowy.


Wieża nie może mieć więcej niż 4 piętra. Każde kolejne piętro kosztuje 1 muszlę. A więc gdy budujemy pierwsze piętro, musimy mieć 1 muszlę, gdy drugie piętro 2 muszle, trzecie piętro 3 muszle i na czwarte piętro potrzebujemy 4 muszle.

W trakcie jednej tury można wybudować kilka pięter jednej wieży i przeprowadzić budowę przy kilku wieżach. 

Nasze statki mogą docierać do najdalszych zakątków planszy i przy tym zdobywać dodatkowe korzyści. Jak np kolejne karty statków do zagrania i punkty zwycięstwa.


Gdy któryś z zawodników postawi ostatni statek ze stosu jednego z 3 dostępnych kolorów, pierwsza epoka dobiega końca i rozpoczyna się druga epoka, która różni się tylko tym, że do tej pory zbudowane piętra wieży pozostają na planszy, a resztę elementów jak również samą planszę, należy przygotować od początku. Tak jak przygotowaliśmy epokę pierwszą.

Teraz jest troszkę trudniej podczas budowania wież, ponieważ wyższe piętra, które zostały nam jeszcze do zbudowania, wymagają większej ilości muszli.

Do drugiej epoki dołączamy 9 statków, które wcześniej odłożyliśmy i które nie brały udziału w pierwszej epoce. Dzięki temu mamy ich troszkę więcej do dyspozycji w drugiej epoce.


Cała rozgrywka przebiega w powyżej przedstawiony sposób. Gracze dobierają karty, zagrywają karty i stawiają swoje statki na planszy, żeby zyskać jak najwięcej korzyści, a przede wszystkim żeby zbudować jak największą ilość pięter wież. 

Gdy zostanie ustawiony ostatni czerwony, żółty bądź niebieski statek, druga epoka dobiega końca i gra się kończy. Wtedy wszyscy gracze liczą swoje punkty zwycięstwa, które udało im się zdobyć. Oprócz tego na bieżąco zaznaczaliśmy naszym morskim zwierzątkiem otrzymane punkty. 

W przypadku remisu liczy się ilość niewykorzystanych muszli i rozgwiazd.


Titania jest wydana "międzynarodowo". Nie ma żadnych napisów zarówno na kartach jak i na planszy czy komponentach. Wszystkie potrzebne informacje dostarcza nam instrukcja.

Zdziwiłam się, że Titania jest mało popularna, ponieważ gra jest dobrze wykonana. Stłumiony kolor seledynowy planszy nadaje  grze morskiego klimatu. Technika i reguły nie są trudne, a w samą grę gra się łatwo i przyjemnie. 

Titania dobrze działa na przy każdej ilości graczy. W pudełku otrzymujemy karty, żetony, dużą ilość muszelek i drewna w postaci wież, statków i rozgwiazd. Wydawca nie oszczędzał na komponentach potrzebnych do gry. A taki aspekt bardzo mi się podoba. Dzięki temu widać wyraźnie co się dzieje na planszy, a wszystkie muszelki, statki i rozgwiazdy komponują się znakomicie. Tym bardziej dziwi mnie mała popularność tytułu.

Autor gry: Rüdiger Dorn

Ilustracje: Michael MenzelBrak komentarzy:

Prześlij komentarz