31 stycznia 2018

TOP 10 OCZEKIWANYCH GIER 2018

Mój top 10 gier, na które czekam w 2018. Jak co roku powstaje ich tysiące lepszych lub gorszych. Niestety nie ma takiej możliwości, żeby je wszystkie poznać. Moja lista w ciągu roku na pewno się powiększy, ale póki co ograniczyłam się do 10 pozycji, które zostaną wydane w języku polskim.10. PANDEMIA STAN ZAGROŻENIA

Wydawnictwo: LACERTA
Autor: Matt Leacock, Tom Lehmann
Grafika: brak danych

Bardzo lubię grać w Pandemię. Jest to jedna z pierwszych gier, która na nowo rozbudziła mój apetyt na gry planszowe. Rozgrywka jest wciągająca, a zasady nie są trudne do opanowania. Znakomicie gra się zarówno w podstawową wersję, jak i z dodatkami. Nie dziwię się, że powstają kolejne rozszerzenia.
Jeśli chodzi o PANDEMIĘ STAN ZAGROŻENIA, wydawnictwo Lacerta niestety nie potwierdziła informacji, że dodatek pojawi się w tym roku. Miał się ukazać, ale nie ma co do tego 100% pewności. Jeśli nie w 2018 trudno, poczekam do 2019, ponieważ gra jest tego warta.
Tym razem w rozprzestrzenianiu się zarazy będą miały swój udział zwierzęta. Reprezentować będzie je krowa, małpa, kogut i świnia. Dodatek na pewno rozgrzeje już i tak dynamiczną rozgrywkę.


9. OSADNICY NARODZINY IMPERIUM AMAZONKI oraz
OSADNICY NARODZINY IMPERIUM CHŁOPCY IDĄ NA WOJNĘ


Wydawnictwo: PORTAL GAMES
Autor: Ignacy Trzewiczek
Grafika: Mateusz Bielski, Tomasz Jędruszek, Jarosław Marcinek, Rafał Szyma

Rozszerzenie „Chłopcy idą na wojnę” umożliwia nam w grze podbój. Podbijamy tereny wroga oraz jego dobra. Do podstawowej wersji gry wprowadza nowe karty. Wszystkie dotychczasowe frakcje otrzymują nowe możliwości i karty jako wsparcie, co zmienia dotychczasową rozgrywkę.
W pudełku otrzymamy 50 kart.

Dodatek Amazonki jest większym rozszerzeniem od „Chłopcy idą na wojnę”. Wprowadza on nową ludność budującą swoje imperium. Jest on w pudełku takiego samego formatu co wcześniejsze dostępne frakcje: Atlantydzi i Aztekowie.
Z informacji wynika, że mechanika Amazonek polegać będzie m.in. na budowaniu talii (deck-building) oraz na zdobywaniu punktów i bonusów za wznoszenie swoich kart frakcyjnych.

Obydwa dodatki brzmią ciekawie i chętnie poszerzę swoją kolekcję o kolejne. Jak zwykle zostanie przedstawiona gra w dowcipny sposób i na szczęście w dalszym ciągu zachowane są charakterystyczne dla gry grafiki na kartach, które mnie urzekły.


8. DRAGON CASTLE

Wydawnictwo: REBEL
Autor: Hjalmar Hach, Luca Ricci, Lorenzo Silva
Grafika: Cinyee Chiu

Gra nawiązuje do gry Mahjong, którą lubię. Do tej pory grałam tylko w wersję komputerową, dlatego chętnie sprawdzę jego "planszowy" odpowiednik. W grze będziemy zdobywać kafelki o różnych wartościach i kolorach, żeby zbudować z nich zamek. Dobieramy w pary, korzystamy ze specjalnych zdolności i kombinujemy dla jak największej ilości punktów.

Mamy różne układy klocków, które sprawdzą się zarówno w mniejszym jak i większym gronie. Warianty rozgrywki są dopasowane do uczestników.
Każda rozgrywka jest inna. Gwarantuje to losowy dobór kart celów, dodatkowe akcje oraz alternatywne rozwiązania odświeżające grę. 


7. LORDS OF HELLAS

Wydawnictwo: Asmodee, Awaken Realms
Autor: Adam Kwapiński
Grafika: brak danych

Nie da się ukryć, że gra wygląda bogato. Sama plansza robi już ogromne wrażenie, a figurki i posągi, które budujemy w trakcie gry, zapierają dech. Wydanie gry stoi na wysokim poziomie i ja jako gracz, zawsze to doceniam. 

Gra nawiązuje do mitologii Greckiej. Zawodnicy mogą wygrać na kilka sposobów: Kiedy zabijają potwory, kontrolują świątynie lub obszary. Po tym jak spełnimy jeden z warunków wygranej, gra dobiega końca. Nareszcie nie zdobywamy punktów zwycięstwa (tak jak w wielu innych grach), tylko musimy czegoś dokonać i to jest duży plus.
Budujemy ogromne, kilkuczęściowe pomniki bogów greckich, takich jak: Zeus, Atena, Hermes.
Dzięki strategii zarządzania swoją armią i bohaterem wybieramy ścieżkę zwycięstwa.
Ciekawa jestem jak ostatecznie będzie sprawdzała się ta ogromna gra zarówno w większym jak i mniejszym gronie. Czy kilka dróg zwycięstwa, które osobiście lubię, będą odpowiednio wyważone. Gra zapowiada się bardzo dobrze.


6. EX LIBRIS

Wydawnictwo: PORTAL GAMES
Autor: Adam P. Mclver
Grafika: Jacqui Davis, Adam P. Mclver, Anita Osburn

Jak sama nazwa wskazuje, Ex Libris to gra planszowa o książkach. W grze zawodnicy rywalizują ze sobą zbierając cenne książki. Jesteśmy kolekcjonerami, którzy muszą powiększać i wzbogacać swoją bibliotekę o coraz to lepsze tytuły. Staramy się wygrać i zdobyć prestiżowe stanowisko.
Nasze zbiory oceniać będzie pod kilkoma kryteriami wysłany przez burmistrza wioski inspektor. Liczyć się będą kolejność alfabetyczna, stabilność naszych półek oraz różnorodność książek. Istnieją również takie tytuły, których sama Rada zakazała posiadać. 
Musimy mieć taktykę, plan i używać magii, żeby zwyciężyć. Pomogą nam w tym wysyłani przez nas asystenci, którzy szukają dla nas wartościowe księgi.
Brzmi ciekawie, a sama gra wygląda bardzo ładnie. Opisana mechanika  wysyłania swoich asystentów wskazuje na worker placement, który lubię, dlatego umieszczam Ex Libris w moim top 10 oczekiwanych gier planszowych w 2018


5. SCYTHE THE RISE OF FENRIS

Wydawnictwo: PHALANX
Autor: Jamey Stegmaier, Ryan Lopez DeVinaspre
Grafika: Jakub Różalski

Jako ogromna fanka gry SCYTHE nie mogę się już doczekać kolejnego rozszerzenia. Do tej pory ukazały się dwa dodatki: "Najeźdźcy z dalekich krain" i "Igrając z wiatrem". Oprócz wymienionych rozszerzeń posiadam również powiększoną mapę, która umożliwia grę na większych polach. 
SCYTHE jest zdecydowanie w mojej czołówce ulubionych gier, dlatego każdy dodatek na pewno trafi do mojej kolekcji. Niestety prawdopodobnie Fenris jest ostatnim dodatkiem do Scythe. 

Fabuła rozszerzenia gry dotyczy Europy, która stoi na krawędzi nowej ery. Gospodarka imperium jest solidna, a mechanizmy obronne silne. Plotka ze wsi głosi, że grasują tajemniczy żołnierze o błyszczących oczach.

The Rise of Fenris jest zakończeniem trylogii rozszerzenia Scythe, która umożliwia dwie różne opcje dla każdej ilości graczy. Będzie 8 gier w pełni odtwarzalnych kampanii, 11 nowych modułów współgrających ze wszystkimi dodatkami Scythe, które będą używane w różnych kombinacjach zgodnie z preferencjami graczy. Według informacji otrzymamy również 13 plastikowych miniaturek, 2 niestandardowe kości, 25 płytek, 62 drewniane żetony i ponad 100 kartonowych tokenów. Jest na co czekać, dodatek będzie imponujący.


4. INIS

Wydawnictwo: PORTAL GAMES (wcześniej Matagot)
Autor: Christian Martinez
Grafika: Dimitri Bielak, Jim Fitzpatrick

Przyznaję, że moje pierwsze wrażenie było negatywne, jeśli chodzi o wizualną stronę gry. Bardzo zwracam uwagę na to jak gra jest wydana i czy ma ładne grafiki. Wygląd gry to połowa sukcesu. Zazwyczaj najpierw zwracam uwagę na to, jak się gra prezentuje, dopiero później na to, jaką ma mechanikę. Gdy gra mi się nie spodoba, to nawet przy dobrej mechanice, nie będzie mi się do końca przyjemnie grało. 
Jednak nie zawsze tak jest. Dobrym przykładem może być gra INIS, która skojarzyła mi się z witrażami z kościołów. Jakieś niewyraźne, niedopracowane, klockowate obrazki. W przypadku INIS ten nietypowy wygląd nadaje grze charakteru i klimatu. Widocznie tak miało być. Gra pomimo dziwnej oprawy graficznej, broni się mechaniką i pomysłem.

INIS wprowadza nas w celtycki klimat, w której zawodnicy mogą wygrać grę spełniając jeden z trzech wariantów zwycięstwa. Trzeba będzie być liderem, który posiada największą ilość klanów lub jego klany muszą być obecne na co najmniej sześciu różnych terytoriach lub na terytoriach religijnych, które zawierają co najmniej sześć sanktuariów. Spełniając jeden z warunków, zostaniemy królem wyspy Inis.
Będziemy również walczyć ze sobą, zarządzać kartami i blefować (tego ostatniego akurat nie lubię).


3. CENTURY CUDA WSCHODU


Wydawnictwo: CUBE FACTORY OF IDEAS
Autor: Emerson Matsuuchi
Grafika: Chris Quilliams

Bardzo lubię Century i czekam z niecierpliwością na kolejną część, która zgodnie z informacją na pudełku powinna ukazać się w 2018. Wydawnictwo CUBE FACTORY OF IDEAS potwierdziło na swojej stronie, że gra ukaże się w czerwcu. CENTURY CUDA WSCHODU będzie można łączyć ze znaną już pierwszą częścią gry CENTURY KORZENNY SZLAK. 

Zgodnie z informacją, fabuła gry ma polegać na wyruszeniu w morze dobrze prosperujących narodów świata, aby poszukać alternatywnych dróg do źródeł cennych dóbr. Szukanie egzotycznych krain doprowadziło do odkrycia słynnych Wysp, gdzie znaleziono najcenniejsze przyprawy świata. To spowodowało, że zaczęto konkurować między sobą. Jako gracze reprezentujemy swój naród i staramy się kontrolować region dla zysku. 

Wynika z tego, że po raz kolejny będziemy handlować przyprawami, tak jak w "Korzennym szlaku", ale tym razem na morzu. 


2. DOLINA ALCHEMIKÓW

Wydawnictwo: nieznane
Autor: Kamil Langie
Grafika: Barbara Wiszyńska-Kubit. 

Jeszcze nie wiadomo, które wydawnictwo wyda Dolinę Alchemików w Polsce. Gra była dostępna w wersji Kickstarterowej. Każda osoba zainteresowana tytułem, mogła go wesprzeć oraz zakupić dodatkowe bonusy. 
Jako fanka Century i Splendoru po prostu nie mogłam tego nie zrobić. Dolina Alchemików charakteryzuje się podobną mechaniką do wspomnianych tytułów. Jest to gra, w której cały czas wykonujemy dostępne akcje, bez żadnych faz i przestojów. Będzie to szybka, dynamiczna i miła dla oka gra.
Wsparłam i dzięki temu będę mogła zagrać w kickstarterową wersję. Tego typu gry mają często dodatkowe elementy, bonusy lub są po prostu bardziej dopieszczone. Zazwyczaj kupuję tylko i wyłącznie wersje sklepowe gier.

Będziemy zdobywać i łączyć składniki, aby dzięki specjalnym kombinacjom powstał eliksir. Nasze eliksiry sprzedajemy i porządkujemy w specjalny sposób na swojej piwnicznej półeczce. To wszystko po to, żeby zdobyć jak największą ilość punktów.
Zgodnie z informacją w pudełku znajdzie się: 66 kart eliksirów, 4 plansze graczy, 4 plansze składników, 4 plansze pudełek na eliksiry, 16 specjalnych znaczników akcji, 50 monet doświadczenia, 96 składników w postaci kryształków, 72 plastikowe znaczniki, 16 znaczników dla graczy w 4 kolorach.


1. MAGE KNIGHT

Wydawnictwo: PORTAL GAMES
Autor: Vlaada Chvatil
Grafika: J. Lonnee, Chris Raimo, Milan Vavron

Na pierwszym miejscu mojej listy ogromna niespodzianka, ponieważ mało kto się spodziewał, że wydawnictwo Portal Games albo w ogóle jakiekolwiek inne wydawnictwo wznowi produkcję zacnej gry Mage Knight.
Niestety do tej pory nie załapałam się na własny egzemplarz. Gra jest trudno dostępna, a jej cena nawet za używaną sztukę jest wygórowana. Nie mniej jednak jest to wartościowy tytuł. 
Wizualnie, graficznie i technicznie jest super. Pomalowane figurki, dużo komponentów i plansza, którą budujemy z heksów. Oprócz tego, że na grę Mage Knight trzeba przeznaczyć sporą ilość czasu, ponieważ rozgrywka trwa bardzo długo, a sama gra jest wymagająca, to poza tym są same pozytywy.

Gra łączy w sobie budowanie talii (deckbuilding) i elementy RPG. Głównie lubię gry Euro, ale nie mogłabym przejść obojętnie obok tego tytułu.
W Mage Knight jesteśmy jednym z czterech potężnych rycerzy Mędrców, którzy odkrywają i podbijają imperium. Budujemy armie, używamy zaklęć, zwiedzamy lochy i jaskinie.
Fajne jest to, że gra ma wariant solo oraz rywalizacyjny i kooperacyjny, w których wygrywamy lub przegrywamy sami lub grupowo.

W nowej wersji Mage Knight od wydawnictwa Portal Games dostaniemy ogromne pudło pełne przygód i zabawy. Jeśli informacje się potwierdzą, załączone będą jeszcze dwa dodatki do Mage Knighta. Oferta naprawdę godna uwagi.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza