18 stycznia 2017

SMALL WORLD W PAJĘCZEJ SIECI


Small World w pajęczej sieci to dodatek do podstawowej gry Small World, który jest obowiązkowym dodatkiem dla tych, którzy będą chcieli poszerzyć swoją kolekcję o kolejne "dodatki". Dzięki załączonej wyprasce pomieścimy żetony ras zarówno z dodatku "W pajęczej sieci" jak i z następnych, które będziemy chcieli nabyć.

Otrzymujemy 3 nowe rasy: Mrozianki, Procoludki, Skagowie o
raz 3 nowe zdolności specjalne: lawotwórcze, naśladowcze i wskrzeszające.


W pudełku znajdują się również kryształowe kule dla Mrozianek, znaczniki łupów w postaci skrzyni, żetony rozlanej lawy i lusterko symbolizujące cechę naśladowczą.

Wypraska bez problemu pomieści sztandary, odznaki i żetony ras. 


Każda rasa w Small World charakteryzuje się specjalnymi zdolnościami, dzięki którym możemy zdobyć jak największą ilość punktów na koniec gry. Podbijając tereny nowymi rasami z rozszerzenia "W pajęczej sieci", korzystamy z następujących możliwości:

Mrozianki otrzymują znaczniki zimy (kryształowe kule śnieżne) za każdy kontrolowany magiczny teren z charakterystycznym niebieskim symbolem. Na tego typu terenach i na terenach sąsiadujących z magicznym terenem, Mrozianki mogą umieścić swoją kryształową kulę, żeby umocnić obronę kontrolowanego przez siebie terenu.

Procoludki otrzymują monetę zwycięstwa za każdy podbity teren, znajdujący się o dwa pola dalej od terenu, który obecnie kontrolują. Podbój Procoludków może odbywać się również przez jeziora.

Skagowie umieszczają swój znacznik łupów na terenach, które podbijają. W skrzyniach Skagów mogą znajdować się zarówno nagrody w postaci monet zwycięstwa, jak i zasadzka Skagów, która niweluje podbój terenu przeciwnika. Ze skrzyń Skagów mogą korzystać również inni gracze, gdy podbiją tego typu teren.

specjalne umiejętności:

Naśladowcza cecha pozwala nam umieścić znacznik naśladowania (w tym przypadku zwierciadło) na jednej z dostępnych odznak z zestawów bitewnych. Rasa, która posiada cechę "naśladowczą", może skorzystać z cechy innej rasy naśladując ją.

Lawotwórcza umiejętność jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam na umieszczanie znaczników lawy na terenach sąsiadującym z podbitym przez nas terenem gór. Dzięki temu pozostali zawodnicy nie mogą podbijać pól z lawą aż do naszej następnej tury. Intuicyjnie możemy zapamiętać, że znaczniki lawy umieszczamy w okolicach gór. Lawa kojarzy się z wulkanem a wulkan z górą.

Wskrzeszające rasy mają zdolność wskrzeszania naszej poprzedniej rasy. Zamiast wybierać nowy oddział z zestawu bitewnego, możemy dzięki tej umiejętności wskrzesić naszą rasę, która wcześniej wyginęła. Wskrzeszone oddziały w taki sam sposób podbijają regiony i mają takie same cechy co wcześniej. Np. gracz grał wcześniej naśladowczymi Mroziankami, które w pewnym momencie wyginęły. Następnie grał wskrzeszającymi Procoludkami, które w momencie wymierania sprawiają, że poprzednia rasa ożywa i w tym przypadku są to Mrozianki, które były przed nimi.

Zasady gry w Small World zostały dokładniej opisane w podstawowej wersji gry:


Zarówno dodatki jak i podstawowa wersja Small World są bardzo ładnie i starannie wykonane. Gra ma proste zasady, a odznaki i sztandary ras są intuicyjne. Umieszczona na nich ikonografia pozwala odczytać ich moc i znaczenie. Konkretne cechy i umiejętności są dokładnie przedstawione w instrukcji, a znaczniki w prosty sposób symbolizują to, co potrafimy. Np. zwierciadło - cecha naśladowcza, skrzynie Skagów - ukryty skarb. 

Dzięki dodatkom do Small World kolorowa plansza staje się jeszcze bardziej kolorowa i zatłoczona, panuje przepych, a rozgrywka nabiera świeżości i nowego tempa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz